Pierwsza pomoc:
1. W sytuacji gdy doszło do oparzenia (bez względu na jego rozległość) pierwsza pomoc polega przede wszystkim na schłodzeniu miejsca oparzenia przez około 5-15 minut wodą o temperaturze około 15-20 st. C – nie lodowatą wodą!! Nie można dopuścić do nadmiernego wychłodzenia organizmu.
2. W trakcie schładzania delikatnie usunąć odzież (poprzez rozcięcie).
3. Należy uchronić miejsce oparzenia przez zabrudzeniem – okryć czystą chusteczką, prześcieradłem lub opatrunkiem.
4. W każdym przypadku oparzenia u dziecka trzeba je skonsultować z lekarzem. Ze względu na niewielką powierzchnię skóry małego dziecka nawet niewielka ilość gorącego płynu stanowi zagrożenie dla jego życia.
5. Nigdy nie wolno: odrywać przylgniętej do rany odzieży, dotykać rany, przekłuwać pęcherzy, smarować rany maściami, kremami, jajkami ani alkoholem.
6. Jeżeli dziecko doznało wstrząsu elektrycznego, należy najpierw odciąć je od źródła prądu przez wyłączenie prądu lub odepchnięcia dziecka przy użyciu materiału nieprzewodzącego, np. drewna. Nie wolno dotykać osoby porażonej prądem, zanim nie odłączy się jej od źródła prądu!! Jeśli ratowany nie oddycha należy przystąpić do reanimacji
7. W przypadku stwierdzenia objawów wstrząsu – tj.: blada spocona skóra, szybkie tętno, pobudzenie psychoruchowe – należy pacjenta ułożyć w pozycji na plecach z uniesionymi kończynami dolnymi i zapewnić komfort cieplny poprzez okrycie.
8. Przy oparzeniach wewnętrznych i rozległych oparzeniach zewnętrznych nie podawać doustnie płynów lub pokarmów.
Wezwij Pogotowie Ratunkowe nr tel. 999 lub 112